טכנולוגיות חדשניות ברפואת שיניים: שיטות, מאפיינים וביקורות 

רפואה ככל ורפואת שיניים בפרט מתפתחות ללא הרף. מערכות מידע הן כלים חזקים ומדויקים שלוקחות חלק גדול בתהליך ההתפתחות של התחום הזה. לאחרונה הופיע מושג חדש – "רפואת שיניים ממוחשבת". כנראה, כל הטכנולוגיות חדשניות ברפואת שיניים שיופיע בעתיד יתבססו עם מערכות ממוחשבות. 

מיכשור למען האדם 

למשל, שימוש בטכנולוגיות דיגיטליות מאוד נפוץ בכל השלבים של טיפול אורתופדי. בימינו כבר ישנן מערכות שממלאות ללא עזרה של אדם את כל המסמכים הדרושים. כמו כן, הן מאפשרות לעשות הדמיית חלל הפה של המטופל ולתת המלצות לשיטת טיפול מיטבית. בנוסף, מערכות אלה מסוגלות לנתח ולעבד בצורה מהירה, מדוייקת וללא שגיאות את הנתונים הגרפיים. את תוצאות הבדיקות ניתן להציג למטופל וגם לרופאי שיניים אחרים. כדאי לציין כי עלות של המכשירים הראשונים מסוג זה הייתה מאוד גבוהה, אך תחרות בשוק שינתה את המצב. ישנן מצלמות רגילות ומצלמת וידאו, אותן אפשר לחבר למחשב. שימוש במכשירים אלה הוא די פשוט. במרפאות שיניים מתקדמות כבר לא משתמשים ברנטגן רגיל אלה במכשיר שנקרא רדיוויזיוגרף אשר מונע קרינה מיותרת. 

רפואה תלת ממדית: העתיד כבר בידיים שלנו 

מערכות ממוחשבות הראו יעילות גבוהה בהקלטה וניתוח הבעות פנים (מימיקה) של המטופל. כיום, השתלות שיניים לוקחות פחות זמן אם לרשותו של רופא עומדת הדמיית חלל הפה שנבנתה מראש, בה אפשר לסובב ואת התמונה ולראות אותה מכל זווית. תוכנות אלה נקראות 3D Articulator. כדי לבחור את אופציית הטיפול הטובה ביותר, ניתן להשתמש בתוכנה לתיכנון טיפול ממוחשב. דרך אגב, לאחרונה פותחו מערכות לניטור הרדמה, כך שכיום מחשב מסוגל להתמודד גם עם בעיית שיכוך כאבים. 

רפואת שיניים נוירומוסקולרית: טכנולוגיות חדשות 

רק מרפאות שיניים עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר יכולות להרשות לעצמן טיפול נוירומוסקולרי. היתרון של שיטה זו הוא בכך שרופאים מתייחסים גם לנוירופיזיולוגיה של חלל הפה.  פותחו שיטות חדשות לחקר תפקוד של שרירי לעיסה וסגר שיניים. את האפקט הטוב ביותר ניתן להשיג באמצעות הדמיה של צורת תנועת הלסת התחתונה והכנת שתל בהתבסס על מידע זה. אם מדובר במטופל עם בעיית מפרק לסתי-רקתי (TMJ), אז גישה ניורומוסקולרית תהיה האופציה הטובה ביותר עבורו. פורצת דרך בתחום הזה הייתה חברה אמריקאית בשם "Miotronix". מומחים של החברה הזאת פיתחו מערכת K7 שידועה כיום בכל העולם. . 

אורתופדיה לטיפולי שיניים 

גם אורתופדים משתמשים בטכנולוגיות חדשניות ברפואת שיניים. חומרים מודרניים וגישה חדשה להשתלה עזרו להפחית את זמן הטיפול בפגמים של חלל הפה ולשמור על רמת בטיחות גבוהה. כמובן שטכנולוגיות חדשות ברפואת שיניים אורתופדית – זה קודם כל חומרים. את השיניים ההרוסות משחזרים באמצעות קומפוזיט – זוהי השיטה היעיליה ביותר. את החומר הזה מייצרים באון מלאכותי והוא מורכב מזכוכית, קוורץ, חרסינה, תחמוצת צורן. היתרון של קומפוזיט הוא מגוון צבעים רחב. המטופל יכול לבחור חומר שמתאים לצבע הטבעי של השיניים שלו. זה מאפשר לשן להיראות כמו שאר השיניים הטבעיות. הרבה פעמים ברפאות שיניים אורתופדית עושים שימוש בקרמיקה, שממנה מייצרים שתלים יפים ועמידים, לכן בעיקר משתמשים בה לשיניים קדמיות. שיניים מלאכותיות ייראו כמו אמיתיות, אפילו הציפוי שלהן דומה לזגוגית טבעית. קרמיקה אינה מזיקה לבריאות. הקיבוע נעשה באמצעות גשר עשוי ממתכת. 

מוצרים חדשים ברפואת שיניים 

רופאת שיניים אורתופדית מודרנית מציעה פתרונות חדשים בתחומים הבאים: חיבור חומרים, ציפוי שתלים, שיטות לייצור חומרים. פותחה שיטת חיבור עמיד בין קומפוזיט למתכת. היא מבוססת על שיטות חדשות של עיבוד מתכת: מכנית, פיזיקלית-כימית, משולבת. בשנים האחרונות, יש ביקוש מאוד גבוה לטכנולוגיות הדבקה שמאפשרות חיבור חזק במיוחד. שימוש בטכנולוגיות חדשות נעשה גם בעבודה עם ציפויים ושתלים. החומר הנפוץ והאיכותי ביותר למטרות אלה הוא קומפוזיט. כבר אין צורך לפחד מרופא שיניים כי התקנה של שתלים מסוג זה מתבצעת ללא שום כאב. 

טכנולוגיות חדשות ברשותם של רופאי שיניים 

שימוש בטכנולוגיות חדשות מאוד נפוץ בטיפול שורש. התחום הזה של רפואת שיניים נקרא אנדודונטיה. המחלות העיקריות,  בהן מטפלים המומחים מהתחום הזה הן דלקות שיניים וחניכיים. אם טיפול שורש בוצע כראוי, השן תשמר לעוד הרבה זמן, למרות הוצאת העצב. עם זאת, אם תהליך דלקתי מערב את הלסת, זה עלול לגרום לסיבוכים. במקרה זה מדובר בציסטות וגרנולומות. טכנולוגיות מודרניות מסייעות במניעה של סיבוכים אלה. אחת הטכנולוגיות היעילות ביותר היא דפופורזיס. משתמשים בה כאשר יש צורך לעשות טיפול חוזר לשן שכבר טופלה בשיטות ישנות יותר. טכנולוגיה זו נחוצה גם אם למטופל יש גרנולומות או ציסטות. וכמובן שאי אפשר שלא להתייחס לחומרים חדשים, בהם משתמשים רופאי שיניים. לאחרונה רופאים עושים שימוש הולך וגובר במלט זכוכית יונומר (glass ionomer cement) שמראה תוצאות מצויונות. חומר זה יפה לעין ומאוד עמיד, כאשר הרעילות שלו מאוד נמוכה. בנוסף, מלט מסוג זה כולל ריכוז גבוה של פלואורידים שעוזרים בטיפול בעששת. 

כתרים דנטליים: טכנולוגיות חדשניות לשימור בריאות של חלל הפה 

כתרים דנטליים מודרניים עשויים מחומר מיוחד, אותו מייצרים על בסיס מתכת וקרמיקה. מהנסדים הצליחו למכן את תהליך העיצוב והייצור של הכתרים. טכנולוגיה נקראת CAD/CAM. כתרים שנוצרו בשיטה זו מתאימים לחולה בצורה מושלמת, והדמיה ממוחשבת של חלל הפה מאפשרת להגיע לאזורים הלא נגישים. ב-CAD / CAM משתמשים לצורך יצור של תותבות וכתרים הכי מורכבים. טכנולוגיה זו די יקרה, אך מפחיתה משמעותית את זמן השהייה אצל רופא שיניים ולעומת טכנולוגיות ישנות יותר מאפשרת לקבל כתרים מושלמים.